Самійло Кішка

Самійло Кішка — відомий герой українських народних дум. Це не вигаданий персонаж, а реальна історична особа. Він брав участь у морських походах запорозьких козаків проти Туреччини, де потрапив у полон і провів у неволі близько 25 років. Але Кішка не схотів коритися своїй долі й підняв повстання на турецькій галері. Ще дало йому можливість повернутися в Україну, де він невдовзі був обраний гетьманом.

«Дума про Самійла Кішку» — чудовий витвір українського народу. У ній майстерно змальовується образ запорозького гетьма­на. Це мужня й хоробра людина, патріот своєї Батьківщини. Уже багато років перебуваючи на турецькій галері, зазнаючи численних поневірянь, він не втрачає сили духа та віри в краще майбутнє, мріє повернутися додому.

Кішці протиставляється боягуз і зрадник Лях Бутурлак. Дба­ючи про своє життя й добробут, він зрікся християнської віри та перейшов на бік турків. Лях так добре вислужувався, що навіть став ключником у Алкан-паші.
Коли галера прибула до міста Козлов і трапезондський князь відправився на залицяння до «дівки Санджаківни», на галері зали­шилися лише козаки з Бутурлаком. Турки пересвідчилися, що ключник залишається їм вірний і не звертає уваги на благання невіль­ників, вони на радостях послали йому дорогих напоїв. Від вина Бутурлакові схотілося порозмовляти із Самійлом Кішкою, тому він прийшов до нього. Але невдовзі «так напився, що з ніг звалився».
Тоді взяв козак у нього ключі від кайданів і повідмикав їх, наказавши не скидати, а чекати півночі.

Коли п'яні бусурмани повернулися на галеру, то не помітили, І що кайдани відімкнені, і спокійно полягали спати. А козаки опівночі скинули ланцюги й перебили своїх гнобителів. Ляха вони залишили живим, бо він дав їм добру пораду: перевдягнути половину козаків у турецький одяг, а половину посадити до опачин і тим самим обманути яничарів біля Цареграду.

Отже, відображене в «Думі про Самійла Кішку» повстання ко­заків на турецькій галері закінчилося їхньою перемогою й повер­ненням додому.

Подібний матеріал

  1. Відтворення язичницьких уявлень наших предків у колядках та щедрівках
  2. Відтворення селянського побуду в оповіданні П. Куліша «Орися»
  3. «Дума про Марусю Богуславку» – перлина усної народної творчості
  4. Релігія українців