Український клондайк

Із творів Джека Лондона міцно увійшло до нашої свідомості поняття «клондайк». Місце, багате на золото, чудовий і суворий край, де можна було розбагатіти або загинути: нелегко було це золото добувати, а ще важче — захищати. І раптом — несподіване словосполучення: український клондайк. Але, вивчаючи історію України, цілком можна погодитися з ним. Чому саме історію, а не, скажімо, географію? Бо з давніх-давен наша земля була ласим шматком для багатьох країн. Предки постійно перебували у стані бо­ротьби.
Хто тільки не зазіхав на нас: турки, татари, половці, литовці, поль­ська шляхта, німці, росіяни... Не треба довго міркувати над тим, що ж їх усіх приваблювало. Звичайно, чудова земля — чорнозем. Недаремно казали, що в неї досить встромити палицю — і виросте дерево. Справді, Україна завжди славилася високим урожаєм зернових. Чи є ще десь такий запашний і смачний хліб, як у нас!
Але тільки однієї землі для багатства малувато. Потрібний ще клімат — з помірною температурою, достатньою кількістю вологи, з багатосніжною — для озимини — зимою... І це ми маємо. Адже географічне розташування України вельми зручне. Ми знаходимося у центрі Європи, з одного боку од вітрів нас захищають Карпати, з другого — не так вже й далеко — Урал. На півдні — два теплих моря, на півночі — ліси. А ще природа наділила нашу країну безмежними степами, чистими річками — хіба це не клондайк!
Нарешті ще одна обставина приваблювала чужинців — люди, головною рисою яких споконвіку була любов до праці. Земля і клімат самі по собі не дадуть ні хліба, ні молока, ні м'яса. Українці завжди вміли працювати на землі й коло худоби, в лісі і на морі "Праця годує, а лінь марнує", — твердить народна мудрість. І народна мораль оцінювала людину за її трудовими успіхами, ставленням до роботи.
Досить згадати улюблених літературних героїв, які здобули визнання своїми чеснотами людини-трудівника. Наталка Полтавка, Маруся з повісті Г. Квітки-Основ'яненка, Микола Джеря, жінки-кріпачки з творів Шевченка і Марка Вовчка — всі вони невтомні трударі з золотими руками, які стали художнім втіленням свого народу. Золото в душі, золото на урожайному полі, кажуть, що і в надрах України знайшли дорогоцінний метал... Якби ж то наш український клондайк завжди залишався таким багатим і щедрим для всіх, хто тут живе і працює.

Подібний матеріал

  1. Український степ
  2. Яким був розвиток української мови
  3. Коли дідусь мій був маленький