Українці, зображені на гривнях

Усі ми звертали увагу на портрети, зображені на наших гро­шах. І якщо на доларах надруковані портрети американських пре­зидентів, то на українських гривнях — культурних діячів і видат­них гетьманів і князів.

Серед них є правителі Київської Русі — Володимир і Ярослав Мудрий, славетні гетьмани Іван Мазепа й Богдан Хмельницький, а також співці українського народу Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка та Михайло Грушевський — перший президент УНР.

Внесок цих людей у нашу історію культури й державотворення дуже значний і не залежить від номіналу купюри, на якій згадані діячі зображені. Так, Володимир Святий відкрив нову епоху в Історії Київської Русі, бо замість язичництва запровадив християн­ську релігію. Це підвищило престиж держави та сприяло об'єднанню земель навкруги Києва.

За часів правління Ярослава Мудрого країна досягла найвищого розквіту. Було остаточно розбито печенігів, значно розширилися кордони Русі, у тому числі завдяки ряду династичних шлюбів дітей Ярослава з правителями іноземних держав. Був створений перший письмовий звід законів «Руська правда». Саме за часів правління Ярослава Мудрого побудовано Софійський собор і Києво-Печерську лавру.

Богдан Хмельницький, славетний гетьман запорізьких козаків, очолив Національно-визвольну війну українського народу в середині XVII ст. Здобувши блискучу перемогу, він домігся неза­лежності для більшої частини України та значних привілеїв для козацтва.
Прагнув до створення самостійної Української держави,й геть­ман Іван Мазепа. Крім того, він дбав про розвиток культури й осві­ти, на його кошти будувалися церкви та храми.
Усі ми знаємо й шануємо видатних українських поетів Т, Ше­вченка, І. Франка та Лесю Українку. їхнє полум'яне слово надихало народ на боротьбу проти загарбників, додавало сил за скрутних часів. З великою любов'ю та ніжністю оспівували вони красу рідного краю, щиро вболівали за долю поневолених людей.

Михайло Грушевський не Лише очолював Центральну Раду, яка проголосила утворення Української Народної Республіки, але й був відомим істориком і науковцем.
Тож ми бачимо, що завдяки своєму внеску в історію українсь­кого народу ці видатні діячі були увічнені на національній валюті.

Подібний матеріал

  1. Київ у минулому і сьогодні
  2. Що вам відомо про заснування Києва?