Перша бібліотека на Русі

Серед пам'яток минулого у стародавньому Києві — знаменитий архітектурний комплекс XI—XVIII сторіч — Софія Київська. Його центральна споруда — Софійський собор, закладений у XI сторіччі за наказом Ярослава Мудрого на честь його перемоги над печенігами.
Відтоді Софія стає важливим культурним центром східнослов'янської держави. Тут було створено першу відому нам бібліотеку. У своєрідних майстернях — скрипторіях — працювали переписувачі книг. Скрипторії зазвичай обладнували при княжому дворі, при монастирях. А там, де книги переписувалися, там вони здебільшого й зберігалися.
Про Ярослава літописець повідомляє:

«Ярослав же... любив книги і, багато їх переписувавши, поклав у церкві святої Софії, котру створив сам»

Портрет князя, якого за прихильність до наук народ прозвав Мудрим, дивиться на нас із кам'яної стели, встановленої вдячними нащадками 1969 року у дворі заповідника навпроти Софійського собору. На камені вирізьблено слова з літопису, який звеличує князя за те, що той «сіяв у серцях людей книжні слова».

На жаль, ми не знаємо, які саме книги були у бібліотеці Ярослава, не знаємо й того, яка доля спіткала це старовинне книгосховище.

Подібний матеріал

  1. Моя шкільна бібліотека
  2. Запрошує шкільна бібліотека
  3. Українці, зображені на гривнях
  4. Роль Кирила і Мефодія в історії української культури
  5. Мій робочий день