Образ Ярослава Мудрого. Гроші!

Більшість драм Івана Кочерги — це твори на історичну тему. Ґрунтовна обізнаність письменника з історією України, вивчення архівних документів допомогли митцеві піти у глиб віків і відтворити княжі часи XI століття, внаслідок чого було створено коштовну перлину української драматургії — історичну драматичну поему «Ярослав Мудрий».
Центральним образом твору став образ князя Київської Русі Ярослава Володимировича, якого в народі прозвали Мудрим. Ярослав — цікава й дуже суперечлива постать нашої історії: жорстокий воїн і мудрий книголюб; творець першого зведення руських законів — «Руської правди» — і князь, який карав в усобній боротьбі навіть найближчих родичів; відомий політик і натхненний будівничий. Створюючи образ Ярослава, Іван Кочерга не обходив суперечностей, що були властиві характеру князя, суперечностей між миролюбними намірами й необхідністю воювати, шуканням правди, інших законів і вимушеною роздвоєністю у вчинках, діях.

Іван Кочерга прагнув якнайточніше відтворити риси характеру князя Ярослава, показати драматизм його характеру, долі. Так, в образі Ярослава Мудрого письменник показав читачам ідеал воїна іі книголюба, доброго політика й будівничого, який «вищих не відає скарбів, ніж мирний труд і щастя в ріднім домі». Князя зображено п юдиною далекоглядною, цілеспрямованою, розважливою, впевненою у собі, людиною, що доклала чимало зусиль для збереження єдності Київської Русі, злагоди серед народу. Він піклувався про військову могутність, економічний розквіт і духовний розвиток Київської держави. Він широко відкрив двері для культури і міцно закрив їх перед ворогами, всі його вчинки і дії як у громадському, так і в особистому житті були продиктовані турботами про рідну землю. Він був великим князем, жорстоким і водночас добрим, мудрим і терплячим:

Да буде мир! І Богом я клянусь,
Що кожного вразить моя сокира,
Хто збаламутить Київ наш і Русь,
Хто осквернить насильством справу миру.

Ярослав Мудрий мріяв про «новий чудовий Київ... величний, пишний, як краса століть», він прагнув будувати міста, палаци і храми. Саме за його правління було збудовано гордість Києва — Софіївський собор — храм на честь Божої мудрості. Він дбав про культуру й освіту, створив першу на Русі бібліотеку. Але найперше для нього — закон. Він рішуче переслідує тих, хто сіяв чвари, міжусобиці, «крамоли і лукавства», карає їх.

Створюючи образ Ярослава Мудрого, Іван Кочерга прагнув не тільки історичної і художньої правди, але й певного філософського узагальнення, адже ця драма була написана в роки Другої світової війни, нею письменник проголосив гімн миру на землі, освітивши світлом свого таланту найважливіші віхи історії нашого народу.

Подібний матеріал

  1. Українці, зображені на гривнях
  2. Образ Руської землі в «Слові о полку Ігоревім»
  3. Мій улюблений герой із «Слова о полку Ігоревім» – Ярославна
  4. Іван Вишенський – чернець із серцем борця!
  5. Ярослав Мудрий